Finały Dolnośląskie Gimnazjady: Dobroszyce gościnne, złoto dla Lubina!

Finały Dolnośląskie Gimnazjady: Dobroszyce gościnne, złoto dla Lubina!

Żeńska reprezentacja Gimnazjum nr 2 w Lubinie z tytułem Mistrzyń Dolnego Śląska w piłce ręcznej. Wojewódzkie finały rozegrano w czwartek w hali OKR Atol w Oleśnicy.


REKLAMA

– Cieszę się, że tak nieduża gmina jak Dobroszyce może być gospodarzem takiej imprezy i gościć najlepsze zespoły w naszym województwie – mówił podczas otwarcia turnieju wójt gminy Dobroszyce Artur Ciosek, któremu towarzyszyli burmistrz Oleśnicy Michał Kołaciński i wicestarosta Artur Noworyta. Samorządowcy życzyli zawodniczkom powodzenia i rywalizacji w duchu fair-play.

W szranki stanęły drużyny triumfatorów zawodów na szczeblu strefowym: Gimnazjum nr 4 w Jeleniej Górze, Gimnazjum nr 2 w Lubinie, Gimnazjum nr 1 w Świebodzicach oraz reprezentujące powiat oleśnicki i strefę wrocławską – Gimnazjum Gminne w Dobroszycach.

W drodze losowania wyłoniono pary półfinałowe. Jako pierwsze na parkiecie pojawiły się gimnazjalistki z Dobroszyc i Świebodzic. Mecz (grano 2 x 15 minut) nie rozpoczął się po myśli podopiecznych trenera Mariusza Łyszczyńskiego. Zawodniczki UKS-u Dobroszyce pozwoliły odskoczyć przeciwniczkom na 2:6, w międzyczasie nie trafiając dwóch rzutów karnych. I tak po pierwszej połowie z prowadzenia 7:4 cieszyły się szczypiornistki pod wodzą Marzenny Wołoch.

W drugiej odsłonie dobroszyczanki zdołały wrócić do gry i nie tylko wyrównać, ale i wyjść na prowadzenie. Niewiele dzieliło je nawet od wygrania meczu, który ostatecznie zakończył się remisem 11:11. Losy miejsca w finale musiały więc rozstrzygnąć rzuty karne. W drugiej próbie przestrzeliła Natalia Talarczyk, ale w trzeciej pomyliła się też zawodniczka Świebodzic i po rehabilitacji Neli Jabłońskiej za „pudła” w trakcie meczu Dobroszyce przedłużyły swoje szanse na finał. Niestety, tylko do kolejne serii. Silnie, ale nad bramką rzuciła Julia Szymanowicz, piłkarka ze Świebodzic pokonała Wiktorię Mrowicką i chwilę potem utonęła w objęciach koleżanek z drużyny.

W drugim z półfinałów emocji było już sporo mniej. Złożone z zawodniczek Zagłębia lubinianki nie dały szans Jeleniej Górze, pokonując ją pewnie 18:8 (11:2) i to reprezentantki strefy legnickiej znalazły się w finale. W decydującym meczu również pokazały, że w pełni zasłużyły tego dnia na złote medale. Ambitnie grające dziewczęta ze Świebodzic kroku dotrzymały im tylko w pierwszych minutach, a później mecz przebiegał już pod dyktando podopiecznych Elżbiety Szczepaniak i zakończył się zwycięstwem 22:10 (13:7).

Wcześniej rozegrano mecz o 3. miejsce. W pojedynku o brąz gospodarze z Dobroszyc znów zadbali o emocjonujący spektakl. Do przerwy 8:6 prowadziły gimnazjalistki z Jeleniej Góry. W drugie połowie doszło do powtórki z rozrywki. Wiktoria Ryng i spółka dogoniły drużynę pod opieką Alicji Łukasik, a potem wyszły na prowadzenie i jeszcze kilkanaście sekund przed końcem prowadziły 15:14. Jeleniegórzanki zdołały jednak w końcówce sforsować defensywę Dobroszyc i rzucić na 15:15, co ponownie oznaczało rzuty karne. I tym razem pewniej wykonały je przeciwniczki, stając na najniższym stopniu podium.

– Skończyliśmy poza strefą medalową, a również dobrze mogliśmy się bić o złoto z Lubinem, który w lidze potrafiliśmy ograć. Oba mecze powinniśmy wygrać z zapasem nawet 2-3 bramek. Dziewczyny zapłaciły frycowe, poczuły jak to jest zagrać bezpośrednio o konkretną stawkę i mam nadzieję, że lekcja jaką odebrały zaprocentuje na przyszłość – powiedział nam po rozgrywkach trener M.Łyszczyński.

Końcowej dekoracji dokonali wójt A.Ciosek i wicestarosta A.Noworyta. Złoto zawisło na szyi dziewcząt z Gimnazjum nr 2 w Lubinie, srebro zdobyło Gimnazjum nr 1 w Świebodzicach, a brąz Gimnazjum nr 4 w Jeleniej Górze. Na każdą z czterech drużyn czekał też pamiątkowy dyplom i puchar. Dodatkowo wręczono statuetki dla najlepszych piłkarek poszczególnych zespołów. Odebrały je: Ornella Jabłońska (Dobroszyce), Nikola Szczepaniak (Świebodzice), Marlena Grabarczyk (Jelenia Góra) i Olga Lewandowska (Lubin).

Sędziami zawodów byli Karol Zając i Mieczysław Kubik. W obsłudze technicznej zawodów pomagali uczniowie Gimnazjum Gminnego w Dobroszycach i zawodnicy UKS-u Dobroszyce oraz trener Joanna Dobrzaniecka. Nad sprawnym przebiegiem finałów czuwał Mariusz Kiryk z zarządu Szkolnego Związku Sportowego „Dolny Śląsk”. Organizatorami zawodów są SZS Dolny Śląsk we Wrocławiu, Gimnazjum Gminne w Dobroszycach, Wójt Gminy Dobroszyce Artur Ciosek i OKR Atol w Oleśnicy. gimnazjadarecznadz_100

UKS Dobroszyce: M.Szramiak, N.Polowczyk, W.Wołoszyn, A.Dorobiała, A.Wistuła, O.Jabłońska, S.Barańska, N.Sikora, Z.Baraniak, W.Bernat, W.Grabarz, J.Szymanowicz, N.Talarczyk, W.Ryng, W.Mrowicka, N.Dubanicz. Trener: M.Łyszczyński.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wyświetl pełną wersję strony