Przejazd rowerowego Tandemu po gminie Oleśnica

Kolejny przejazd z uczestnikami projektu Tandem za nami. Tym razem rowery poniosły ich poza granice miasta.


REKLAMA

W ramach działań grupy Oleśnica Bajk Stajl wraz z grupą seniorów wybraliśmy się w odwiedziny do Boguszyc. Pierwszy postój zorganizowaliśmy w Gminnej Bibliotece Publicznej w Boguszycach. Ania Łach (kierownik Biblioteki) opowiedziała nam o kulisach działania biblioteki, o działających w Gminie Oleśnica punktach bibliotecznych i o działaniach projektowych, które przyczyniają się do promocji czytelnictwa w Gminie. Po sąsiedzku obejrzeliśmy również ruiny pałacu w Boguszycach.

Głównym celem naszej podróży była wizyta w Gminnej Izba Pamięci. To niezwykłe miejsce, które powstało w miejscu Świetlicy Wiejskiej (wcześniej Szkoła Podstawowa) kryje w sobie wiele ciekawych historii i pamiątek. To tam, dla uczestników naszego projektu, zaplanowaliśmy zwiedzanie muzeum, występ artystyczny zespołu Boguszyczanie i warsztaty kulinarne (gdzie przygotowaliśmy m.in. masło wg tradycyjnych metod).  Smakowaliśmy pyszny swojski chleb, barszcz biały i kapustę z fasolą oraz pierogi – wszystko przygotowane wg przepisów przywiezionych wraz z mieszkańcami z kresów wschodnich. W ramach współpracy wzięliśmy również udział w specjalnej prezentacji filmów (przygotowanych z okazji udziału Izby Pamięci w projekcie Remembering the Past – Building the Future) oraz w spotkaniu z bohaterami filmów.

Oleśnica Bajk Stajl dziękuje za wsparcie przejazdu Komendzie Powiatowej Policji w Oleśnicy i funkcjonariuszom na rowerach, którzy nam towarzyszyli. Dziękujemy Służbom Ratowniczym za zabezpieczenie medyczne całego przejazdu. Dziękujemy Oleśnickiemu Domu Spotkań za wsparcie organizacyjne wyjazdu i fotorelacje. Dziękujemy  Kole Gospodyń Wiejskich z Boguszyc  za poczęstunek i warsztaty kulinarne. Dziękujemy Gminnej Izbie Pamięci za organizację spotkania, zwiedzanie, prezentacje i gościnę. Dziękujemy całemu zespołowi Boguszyczanie za występ. Dziękujemy Gminie Oleśnica za wsparcie promocyjne i gadżety rowerowe – odblaski oraz ulotki m.in. o trasach rowerowych w Gminie Oleśnica. Dzięki wolontariuszom II Liceum Ogólnokształcącego za pomoc i udział w wyjeździe. Dziękujemy naszym wspaniałym seniorom za aktywny udział, wszystkie podpowiedzi i sugestie organizacyjne i pełne zaangażowanie.

Projekt dofinansowano ze środków programu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Staszek Król, fot. Ewa Mielcarek

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wyświetl pełną wersję strony