Katalońskie szkolenie trenera Pogoni Oleśnica

Dziesięć dni (10.02-20.02) trener Pogoni Oleśnica Maciej Szeliga przebywał w Katalonii, gdzie w ramach kursu wyrównawczego UEFA A odbył staż w klubach z tego regionu.


REKLAMA

Szkoleniowiec grup młodzieżowych oleśnickiej Pogoni mógł podpatrywać treningi pierwszej drużyny Sabadell FC, która obecnie występuje w lidze Secunda B oraz drużyny U12 z Sant Cugat Esport FC.

– Wyjazd był możliwy dzięki mojemu przyjacielowi z Sabadell FC, który obecnie jest drugim trenerem drużyny, dzięki czemu mogłem być naprawdę blisko całego klubu. Każdy dzień pobytu mijał błyskawicznie. Obserwacja pracy szkoleniowej rozpoczynała się od porannej sesji treningowej o godz. 10:30 z pierwszą drużyną Sabadell FC. Przerwa na lunch i szybki transport do Sant Cugat na popołudniową sesję z grupą U12. W międzyczasie była też okazji aby zobaczyć jak pracują inne grupy zarówno w akademii Sabadell oraz Sant Cugat. – relacjonuje Maciej Szeliga.

maciej-szeliga-kurs-hiszpania001

Podczas pobytu w Katalonii trener Szeliga miał również okazję, aby na żywo zobaczyć w akcji zawodników drugiej drużyny FC Barcelony, która rozgrywała ligowy mecz z RCD Mallorca B.

– Podczas tego spotkania wraz z drugim trenerem Sabadell FC analizowaliśmy pewne aspekty w grze kolejnego rywala w lidze, którym była właśnie drużyna z Majorki. Natomiast po treningach pierwszej drużyny miałem okazje do rozmowy z pierwszym trenerem Guillermo Fernandezem oraz resztą sztabu szkoleniowego. Równie wartościowe były rozmowy z pierwszym trenerem U12 Joelem Bravo oraz udział w spotkaniu z koordynatorem Akademii Sant Cugat, a także w wewnętrznych warsztatach dla trenerów. – mówi nam szkoleniowiec Pogoni.

Hiszpania jest krajem, w którym piłkarskie szkolenie stoi na bardzo wysokim poziomie, co ma bezpośrednie przełożenie na poziom ligi hiszpańskiej oraz sukcesy, jakie odnosi reprezentacja tego kraju.

– Wizyta w dwóch różnych klubach była doskonałą okazją aby wyciągnąć w mojej ocenie bardzo ciekawe wnioski. Jeden z ważniejszych to taki, że zarówno w akademiach, w których klub ma pierwszą drużynę w pełni profesjonalną, jak i w tych gdzie seniorzy są amatorami praca pod względem jakości niczym się nie różni. Wymagania i intensywność pracy jest cały czas podkreślana. Natomiast największe różnice są widoczne w tym jakie cele kluby wyznaczają sobie podczas etapu nauki gry. Nie ukrywam, że Katalonia pod tym względem nie odbiega dość mocno od Polski. – podsumowuje wyjazd M.Szeliga.

maciej-szeliga-kurs-hiszpania003

RED, źródło: Pogoń Oleśnica

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wyświetl pełną wersję strony