Trener szkoły TenTenis: w Oleśnicy nie brakuje młodych, tenisowych talentów

Trener szkoły TenTenis: w Oleśnicy nie brakuje młodych, tenisowych talentów

Z trenerem Szkoły Tenisa TenTenis Dawidem Radwański rozmawiamy o tenisie ziemnym, o niedawnym sukcesie Liwii Sobalak i innych oleśnickich talentach w tej dyscyplinie.


REKLAMA

Bartek Michalak, OlesnickiSport.pl: Czy tenis ziemny to trudny sport?
Dawid Radwański, TenTenis: Nie wiem, czy kiedyś trzymałeś rakietę tenisową w ręce, ale jako osoba interesująca się sportem na pewno wiesz, że nie należy on do łatwych. Ogólnie, jeśli rozmawiamy o sporcie, to rekreacja jest zawsze super, natomiast już sport zawodowy jest dużo, dużo cięższy, co wie każdy zawodnik i trener każdej dyscypliny sportu. Tenis ziemny nie jest wyjątkiem, wręcz przeciwnie. Są to wyrzeczenia, męczarnia na treningach i poza nimi, bo trening nie ogranicza się tylko do pracy np. na korcie ale też poza nim, do diety i ogólnie sportowego trybu życia.

Przydałby się również pierwiastek talentu. Prowadzisz zajęcia w Oleśnicy na kortach Atola. Mamy w mieście jakieś nieoszlifowane diamenty?

Jeśli chodzi o oleśnickie talenty to mamy kilka osób, które zasługują na wyróżnienie, m.in. Bartek Sikorski i Liwia Sobalak. Są to dzieciaki w wieku 10lat. Liwia ostatnio wygrała cały cykl najbardziej prestiżowego turnieju do lat 10 Kubot Kids Cup zakończonego wygrana w turnieju MASTERS. Jego patronem jest sam Łukasz Kubot, który oglądał osobiście poczynania Liwki na korcie i wypowiadał się o niej w samych superlatywach. Natomiast Bartek został mistrzem WTA, czyli Wrocławskich Turniejów Amatorskich.

Czy takie amatorskie turnieje mogą być przepustką do dalszej kariery?

Są amatorskie, ponieważ tenis zawodniczy tak naprawdę zaczyna się po 10 roku życia. Ale warto wspomnień, że w turniejach WTA brali udział i wygrywali je m.in. Gabryś Wójcicki, medalista mistrzostw Polski oraz Natalia Turczyk, z którą miałem przyjemność współpracować, a teraz jest 8 w Polsce do lat 12. Oprócz wspomnianej wcześniej dwójki mamy jeszcze kilka osób, które zasługują na wyróżnienie, no ciężko na nie pracują na treningach i turniejach. To m.in. rodzeństwo Bartek i Julia Nowak, Paweł Piskozub, Bartek Persak, Kacper Szprengiel, Natan Wichłacz oraz Dominika Hajduk. Są to mega uśmiechnięte dzieciaki, a jeśli chodzi o zaangażowanie to ze świeczką takich szukać.

Plus dobry trener i mamy efekty.

Dziękuję, ale sukcesy to nie tylko zasługa moja i młodych zawodników. Są też rodzice, którym muszę podziękować za zaangażowanie, bo treningi są nie tylko w Oleśnicy, ale również we Wrocławiu i poświęcają dużo czasu dla swoich pociech, żeby wszystko grało to jak ma grać. Chciałbym również korzystając z okazji podziękować pewniej osobie, która zawsze dawała mi motywacje do pracy na korcie, ale również nad sobą. Dziękuję też trenerowi kadry Polski do lat 12 Jarkowi Wołąsewiczowi, który jest moim tenisowym trenerem mentorem i wiele się od niego nauczyłem i dalej uczę. Ogólnie super jest to, że w naszym kraju zaczęło się coś zmieniać jeśli chodzi o trenerów kadr krajowych, ponieważ nie zamykają się w swoim półświatku, tylko otwierają się na młodych ludzi takich jak np. ja i przekazują swoja wiedzę i współpracują, co później owocuje. Teraz w kategorii do lat 12 jesteśmy w światowej czołówce i to po części dzięki takim osobą jak trener Wołąsewicz. Chciałbym również podziękować całej ekipie TENTENIS, Tomkowi Górze, Łukaszowi Privskowi, Łukaszowi Gotkiewiczowi i osobie, z którą tworzę oleśnicki – team Gabrysiowi Hetnarowi za to że są, dzielą się pasją na korcie i poza nim, i wspierają mnie w życiu codziennym. Sukces zależy od wielu osób, ale pamiętajmy, że nic nie przychodzi łatwo ani w życiu osobistym ani w sporcie. Pozdrawiam wszystkich pasjonatów tenisa ziemnego oraz zachęcam tych, którzy jeszcze nie spróbowali tej świetnej zabawy.

***
Bezpłatne treningi

Przypominamy, że przez cały wrzesień stowarzyszenie TENTENIS zaprasza oleśnickich przedszkolaków oraz dzieci ze szkół podstawowych na darmowe warsztaty tenisa ziemnego, w każdy poniedziałek. Zajęcia są prowadzone w zależności od pogody na korcie tenisowym lub w hali sportowej ATOL przy Gimnazjum nr 3 w Oleśnicy (obok ZUS) w dwóch grupach:

przedszkolaki – godzina 16:00 (grupa 1), godzina 16:45 (grupa 2);
uczniowie szkoły podstawowej – godzina 17:30.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wyświetl pełną wersję strony