Przebiegli ponad 150 kilometrów, czyli Test Coopera w Oleśnicy

Przebiegli ponad 150 kilometrów, czyli Test Coopera w Oleśnicy

W niedzielę sympatycy aktywnego stylu życia spotkali się na Stadionie Miejskim w Oleśnicy, aby zmierzyć się z czasem podczas pierwszej edycji „Testu Coopera w Oleśnicy”.


REKLAMA

Test Coopera to najpopularniejsza na świecie próba wytrzymałościowa. Polega ona na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Opracował ją w 1968 r. na potrzeby armii amerykańskiej lekarz dr Kenneth H. Cooper. Jego test powszechnie stosuje się do badania wytrzymałości przede wszystkim zawodowych sportowców.

Kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci, określa się na podstawie pokonanego dystansu. Pokonany przez biegacza dystans uznaje się za miarę wytrzymałości. Dokładną ocenę wytrzymałości odczytuje się ze specjalnych tabel, które uwzględniają wiek i płeć testowanej osoby.

Swoją wydolność sprawdziło 61 śmiałków – 27 kobiet i 34 mężczyzn w sumie przebiegając 151 km 900 m.
Najlepszy wynik mężczyzn: 3700m
Najlepszy wynik kobiet: 2980m
Średnia wyników mężczyzn: 2705m
Średnia wyników kobiet: 2220m
Średnia wieku uczestników: 28 lat (ogółem), 25,3 lat (kobiety), 30,1 lat (mężczyźni)

Poza generalną klasyfikacją wystartowała również najmłodsza uczestniczka testu – 4 letnia Michalina uzyskując wynik 1280 m.

– Składamy serdeczne podziękowania przedstawicielom organizacji (Cała Oleśnica Biega, Klub Biegacz Szerszeń, Klub Biegacza Lupus, Oleśnicka Grupa Triathlonowa, Bierutowska Grupa Biegowa, WKS Oleśniczanka), uczestnikom niezrzeszonym oraz sympatykom i zawodnikom Klubu Sportowego Hikari Oleśnica za udział w imprezie – podsumowują organizatorzy z klubu Hikari.

fot. Bartek Michalak, Waldemar Karczmarzyk

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wyświetl pełną wersję strony