Monika Hałasa o karierze, Biegu Szerszenia i przyjemności z biegania

–  Na początku przygody z bieganiem najważniejsze jest by czerpać z tego przyjemność – mówi Monika Hałasa, Twarz 3. Biegu Szerszenia, który za miesiąc odbędzie się w Oleśnicy.


REKLAMA

Już za miesiąc 11 czerwca odbędzie się kolejna, trzecia edycja Biegu Szerszenia- Nocnego Biegu Świętojańskiego, w którym udział weźmie przeszło 200 zawodników z różnych stron Polski. Do Oleśnicy tego dnia przyjadą zawodnicy z Bierutowa, Wrocławia, Opola, Głogowa, Kępna, Wałbrzycha, Jelcza- Laskowic, Rawicza, Namysłowa, Międzyborza, Brzegu, Sobótki, Trzebnicy, Pudliszek, Ostrowa Wlkp, Wołowa, Gródkowa, Tarnowskich Gór, a nawet Warszawy czy Bielska- Białej. Nie zabraknie w tym także roku płci pięknej z Krobii (Biegaj z Krobią Wommen).

Bieg Szerszenia – Nocny Bieg Świętojański cieszy się dużą popularnością nie tylko w Oleśnicy i okolicy, ale także w tak odległych miejscowościach jak Warszawa czy Bielsko- Biała i Tarnowskie Góry. Ambasadorką Biegu pozostaje znana lekkoatletka Iwon Lewandowska, natomiast obok Danuty Urbanik bieg wspierają Martyna Puschhaus oraz Monika Hałasa, z którą KB Szerszeń Oleśnica udało się przeprowadzić krótki wywiad.

Wywiad z Moniką HAŁASĄ, zawodniczką UKS Olimpia Zabrze, Twarzą III Biegu Szerszenia oraz Honorową członkinią KB Szerszeń Oleśnica.

KB Szerszeń Oleśnica: Dlaczego zdecydowała się Pani zostać Twarzą Biegu Szerszenia – Nocnego Biegu Świętojańskiego i jak w ogóle do tego doszło?

Zdecydowałam się zostać Twarzą Biegu Szerszenia, ponieważ zachęciła mnie do tego znakomita biegaczka, a zarazem moja przyjaciółka – Danuta Urbanik, która w zeszłym roku dołączyła do ambasadorki biegu – Iwonki Lewandowskiej, zostając twarzą biegu. Myślę, że to zaszczyt dołączyć do takiego grona i bardzo się cieszę, że zostało mi to zaproponowane.

KB Szerszeń: Słyszała może Pani o Biegu Szerszenia zanim zdecydowała się Pani zostać Twarzą Biegu?

Tak, zarówno o KB Szerszeń Oleśnica jak i o Biegu Szerszenia po raz pierwszy usłyszałam w zeszłym roku, jeszcze zanim zostałam Twarzą Biegu. 

KB Szerszeń: Brała może Pani kiedyś okazję uczestniczenia w jakimś nocnym biegu? Jeżeli tak, to jakie ma Pani wrażenia po takiej imprezie?

Niestety nie miałam okazji brać udziału w tego typu imprezie. Domyślam się, że atmosfera na takim biegu jest niecodzienna, dlatego mam nadzieję, że kiedyś w takim wystartuję. tropemwilczym_134

KB Szerszeń: Jest Pani głównie znana ze startów na bieżni, ze stadionów lekkoatletycznych w związku z czym czy zastanawiała się kiedyś Pani nad startem w jakimś innym biegu, powiedzmy na 10km, może półmaratonie lub maratonie? Niektórzy zawodnicy przygodę z biegami ulicznym zaczynali właśnie na bieżniach lekkoatletycznych.

Póki co nie myślę na poważnie o startach w biegach ulicznych, ponieważ specjalizuję się w biegach na stadionie i to w dodatku na średnich dystansach, trudno mi więc wyobrazić sobie start na dystansie dłuższym niż 3 kilometry. Możliwe, że za kilka lat gdy będę czuła, że spełniłam się na bieżni albo gdy biegi okrężne zwyczajnie mnie znudzą, zacznę przygodę z biegami ulicznymi.

KB Szerszeń: Jakie są Pani plany sportowe na ten sezon, jakieś ważne starty, cele do osiągnięcia? Może kwalifikacja na Igrzyska Olimpijskie?

Przede wszystkim w tym sezonie chciałabym wypełnić minimum na Mistrzostwa Europy, które odbędą się w Amsterdamie. Jeśli chodzi o Igrzyska Olimpijskie, to myślę, że w tym roku jest na mnie jeszcze za wcześnie, chociaż nie ukrywam, że wzięcie udziału w tej imprezie to moje wielkie marzenie.

KB Szerszeń: Jakie jest Pani największe marzenie sportowe?

Z pewnością takie jak większości sportowców – udział w Igrzyskach Olimpijskich.

KB Szerszeń: Pani największym dotychczasowym sukcesem jest …? Czy może wszystko jeszcze przed Panią?

Do tej pory moim największym sukcesem było zakwalifikowanie się do finału Młodzieżowych Mistrzostw Europy na dystansie 1500 metrów, ale oczywiście mam nadzieję, że jeszcze wszystko przede mną.

KB Szerszeń: Jak oceniłaby Pani swoją dotychczasową karierę, czy gdyby mogła Pani cofnąć czas zmieniłaby Pani coś?

Myślę, że nic bym nie zmieniła, ponieważ nie żałuję żadnej z podjętej przeze mnie decyzji. 

fot. Aleksandra Szmigiel- Wiśniewska

fot. Aleksandra Szmigiel- Wiśniewska

KB Szerszeń: Jest Pani brązową medalistką Halowych Mistrzostw Polski w biegu na 1500 m z Torunia jak z perspektywy czasu oceniłaby Pani swój występ na tej imprezie? W biegu na 800 m niewiele Pani zabrakło do trzeciego miejsca, pozostał niedosyt, coś by Pani zmieniła?

Z obydwu startów w Toruniu jestem zadowolona. Myślę, że zrobiłam tyle, ile mogłam, a co najważniejsze dałam z siebie wszystko, więc nie mogę mieć sobie nic do zarzucenia. Przede wszystkim cieszę się ze zdobytego medalu na dystansie 1500 metrów, z czwartego miejsca na dystansie 800 metrów już trochę mniej, ale generalnie start na Mistrzostwach Polski w Toruniu zaliczam do udanych.

KB Szerszeń: W jaki sposób zachęciłaby Pani amatorów biegania do uprawiania tego sportu i co Pani mogłaby im poradzić na początku przygody z bieganiem?

Myślę, że na początku przygody z bieganiem najważniejsze jest by czerpać z tego przyjemność. Nie warto też przesadzać ani z ilością kilometrów ani z prędkościami, ponieważ łatwo można nabawić się kontuzji albo zwyczajnie zniechęcić. Dobrze jest też znaleźć sobie partnera do biegania, który jest na tym samym poziomie, a najlepiej dołączyć do jakiejś grupy biegowej. Łatwiej jest się wtedy zmotywować, a czas na treningach płynie zdecydowanie szybciej.

KB Szerszeń: Była Pani na organizowanym przez nasz Klub biegu „Tropem Wilczym” jak oceni Pani organizację imprezy oraz swój pobyt w Oleśnicy (zwiedziła coś Pani)?

Swój pobyt w Oleśnicy wspominam bardzo miło i cieszę się, że mogłam skorzystać z zaproszenia i towarzyszyć zawodnikom biegu „Tropem Wilczym”. Zarówno organizację imprezy, jak i cały dzień spędzony w Oleśnicy oceniłabym bardzo pozytywnie, miałam okazję zwiedzić Oleśnicki zamek i przespacerować się po parku, w którym odbywał się będzie Bieg Szerszenia i muszę przyznać, że panujący w Oleśnicy spokój i widoki bardzo mnie oczarowały.

KB Szerszeń: Jakie są szanse na to, że zaszczyci na Pani swoją obecnością w dniu Biegu Szerszenia lub innym dogodnym dla Pani terminie?

Z pewnością gdy będę miała możliwość pojawię się znów w Oleśnicy. Niestety Bieg Szerszenia odbywa się w trakcie mojego sezonu startowego, więc przypuszczam, że nie będę mogła wziąć w nim udziału.

 RED, źródło: KB Szerszeń

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wyświetl pełną wersję strony