Jakie suplementy diety sprawdzą się u początkujących sportowców?

Każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę ze sportem, zastanawia się, co zrobić, by jak najszybciej osiągnąć zamierzone efekty. Oczywiście piękna sylwetka i zdrowe ciało wymaga bardzo dużo ciężkiej pracy – przede wszystkim zdrowej diety i wielu godzin spędzonych na siłowni czy podczas trenowania jakiegoś sportu. Można do tego dodać różnego rodzaju suplementy. Pytanie tylko – które z nich wybrać?

Na rynku znajdziemy bardzo dużo różnych suplementów diety. Początkujący sportowiec musi wiedzieć, co właściwie chce osiągnąć – czy chce zbudować dużą masę i mięśnie, czy woli schudnąć i nie chce mieć mocno rozbudowanych mięśni – to wszystko zależy od człowieka. Najczęściej wybieranym suplementem jest oczywiście białko – zazwyczaj to w formie proszku, które można dodać do różnych rzeczy, na przykład do jogurtu, shake’u czy do zupy. Sportowcy często wybierają izolat białka serwatkowego. Białko można kupić w naprawdę wielu pysznych smakach, na przykład o smaku tiramisu, truskawek, śliwek w czekoladzie, masła orzechowego czy nawet wanilii z czarną porzeczką. Jeśli chodzi o smaki, to każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. 

Sportowcy często sięgają także po spalacze tłuszczu, na przykład te w formie sprzężonego kwasu linolowego, czyli CLA. Naturalnie występuje on w mleku, przetworach mlecznych i mięsie pochodzącym od przeżuwaczy. Oprócz spalania tłuszczu, ma także inne działania, na przykład jest przeciwnowotworowy, przeciwmiażdżycowy, poprawia działanie układu odpornościowego i zwiększa wrażliwość insulinową. Bardzo dużo CLA znajdziemy w wołowinie, jagnięcinie czy serze Grana Padano.

Aby szybciej zbudować mięśnie, początkujący sportowiec powinien także włączyć do swojej diety kreatynę, na przykład tę w postaci monohydratu kreatyny. Często taką kreatynę możemy kupić na przykład z dodatkiem magnezu, który również jest bardzo potrzebny sportowcom, bo zapobiega zmęczeniu i usuwa uciążliwe skurcze. 

Pamiętaj – zaczynając przygodę ze sportem, oprócz zbilansowanej diety i częstych treningów, warto dodać do swojego dnia także spożywanie suplementów diety.